28 maja 2020 roku - 5 Szałłal 1441
muzulmanie-bismillah
Do Kurban Bajramu (Eid al-Fitr) pozostało 64 dni
modlitwa-pogrzebowa

Modlitwa pogrzebowa – to dua, wykonywana za zmarłego muzułmanina. Zazwyczaj tę modlitwę odprawia się we wspólnocie, można również wykonywać ją w pojedynkę.

Odprawienie modlitwy pogrzebowej jest obowiązkiem zbiorowym (fard kifaja). Jeśli część muzułmanów wypełni tę modlitwę, wtedy zdobędzie za to wynagrodzenie (hasanat), a z pozostałych współwyznawców zostanie zdjęta odpowiedzialność za ten obowiązek. Jeśli jednak nikt nie odprawi modlitwy pogrzebowej za zmarłego muzułmanina, odpowiedzialność i grzech za niewypełnienie obowiązku spadnie na wszystkich współwyznawców, żyjących w danej miejscowości.

Zmarły powinien być rytualnie obmyty i zawinięty w kafan. Podczas wykonywania namazu zmarły powinien znajdować się przed imamem i dżamaatem. Ciało zmarłego powinno być w całości lub przynajmniej w większej części. Jeśli brakuje większej części lub znajduje się tylko połowa ciała bez głowy, wtedy nie obmywa się go ani nie wykonuje modlitwy pogrzebowej. Zwłoki należy tylko owinąć w całun i pochować. Jeśli zmarłym jest mężczyzna, to odprawiający modlitwę imam staje naprzeciw klatki piersiowej leżącego przed nim nieboszczyka. Jeśli zmarłą jest kobieta, imam staje przy środku jej ciała.

Modlitwa pogrzebowa zawiera intencję i cztery takbiry. Nie ma w niej skłonu ruku i pokłonu sadżda. Ustawiamy się w rzędzie przed ciałem zmarłego, wyrażamy intencję odprawienia modlitwy ku zadowoleniu Allaha i wykonujemy dua za osobę zmarłą, podążając w modlitwie za imamem. Podnosimy ręce i wykonujemy takbir początkowy. Następnie składamy ręce i recytujemy dua subhanaka. Nie podnosząc rąk, wypowiadamy drugi takbir i recytujemy dua  salli-barik. Potem, nie podnosząc rąk, wznosimy takbir i, jeśli znamy, recytujemy dua dżanaza, albo surę al-Fatiha. Po czwartym takbirze przekazujemy pozdrowienie (salam) na prawą i lewą stronę, z opuszczonymi rękoma i kończymy modlitwę. W czasie modlitwy pogrzebowej nie czyni się żadnych ruchów głową ani innymi częściami ciała. Jeśli miejsce wykonywania dżanaza namazu lub obuwie jest brudne, wówczas należy zdjąć buty i stanąć na nich.

Po odprawionej modlitwie składamy wyrazy współczucia rodzinie zmarłego, kuzynom i przyjaciołom. Staramy się ulżyć im w tych smutnych dniach w bólu po stracie bliskiej osoby.

Nasz ukochany Prorok (saał) powiedział:

„Osoba, która uczestniczy w pochówku do czasu zakończenia modlitwy pogrzebowej, otrzyma jeden kyrat wynagrodzenia, a ten, kto zostanie do czasu złożenia zwłok do ziemi – otrzyma dwa kyraty  hasanatu.” Zapytano Proroka (saał): „Ile to jest – dwa kyraty?” Wysłannik Allaha (saał) odpowiedział: „Jak dwie ogromne góry”. (Buchari, Dżanaiz, 59)

O modlitwie pogrzebowej można przeczytać w następujących publikacjach:

  • Muhtasar Ilmihal. Podstawy wiedzy muzułmańskiej zgodnie z zasadami mazhabu hanafickiego.
  • Recep Özdirek, Faruk Salman, Nazif Yilmaz. Moja wspaniała religia 1. Uczę się czcić Boga 1.
  • Raszid Bułtaczajew, Ostatnia droga.

Publikacje dostępne są na stronie internetowej: www.bibliotekamuzulmanska.pl